Tvrđava sv. Nikole - UNESCO spomenici Hrvatska

Foto galerijaZatvori
Adriagate Destination Small Image
Adriagate Destination Small Image

više slika

Zatvori

     
  • Share

Tvrđava sv. Nikole u Šibeniku, kao sastavni dio mletačkog obrambenog sustava nastalog između 15. i 17. stoljeća, tek 2017. godine ulazi u popis svjetske baštine UNESCO-a. Smještena na otočiću Ljuljevcu na ulazu u kanal sv. Ante, pridonijela je zaštiti šibenske luke i samog grada. Ovaj primjer klasične mletačke građevine izolirane na moru, priznat je kao izniman spomenik svjetske graditeljske baštine.

Sagrađena prema projektu Giangirolama Sanmichelija, tvrđava je trokutastog oblika rijetkog za tadašnje primjere obrambene arhitekture, a sazidana od bijelog kamena i opeke. Posebnost tvrđave leži u očuvanju izvorne forme i rijetki renesansni građevinski pothvati. Sama izgradnja započela je 1540. godine nakon pada grada Skradina pod tursku vlast, te intervencija Mletačke Republike u zaštitu jednog od najbitnijih gradova Jadrana – Šibenika. Tako je benediktinski samostan sv. Nikole na otočiću uništen za mjesto fortifikacijske tvrđave istog imena. Možda zbog stabilnog i prijetećeg oblika tvrđave, a možda i ne, tvrđava zapravo nikada nije ispunila aktivnu funkciju obrane. Sama izgradnja bila je dovoljna zaštita.

Dvije godine nakon ulaska u popis svjetske baštine pod zaštitom UNESCO-a, započeo je projekt turističke valorizacije Tvrđave sv. Nikole, kojim se nastojalo omogućiti turističko posjećivanje tvrđave. Zbog čega je danas, nakon duge pripreme objekta, Tvrđava sv. Nikole otvorena za sve zainteresirane posjetitelje i ljubitelje posebnih primjera renesansne arhitekture. Do otočića Ljuljevca se dolazi brodom sa Šibenske rive.

Vidi više  Zatvori 

Komentari gostiju


0/0
Opisi na stranici skloni su promjenama. Svojim komentarom pomoći ćete nam da ažuriramo opisne tekstove. Unaprijed zahvaljujemo!
Pogledajte na karti Pogledajte na karti
PRONAĐI SMJEŠTAJ
    Check in
    Check out
    Odrasli 18+
    Djece 0-17

    Tvrđava sv. Nikole - Preporuka smještaja

    * cijene za lipanj, 2025 za maksimalan kapacitet i minimalan boravak od 7 dana

    Kuća - Šibenik Vila Pamaroka Od 571 €
    • Šibenik,
    • Osobe: 1-8
    Apartman - Šibenik Apartmani Diva Od 150 €
    • Šibenik,
    • Osobe: 1-4
    • Ocjena gostiju: 4,9
    • Zadnja rezervacija prije 6 dana
    • Šibenik,
    • Osobe: 1-2
    • Ocjena gostiju: 5,0
    • Zadnja rezervacija prije 17 sati
    • Šibenik,
    • Osobe: 4-5
    • Ocjena gostiju: 4,8
    • Zadnja rezervacija prije 1 dana

    Najbolje što Hrvatska nudi naći ćete u svom inboxu!

    Members of
    Croatian National Tourist Board
    Association of Croatian travel agencies
    Travelife - Sustainability in tourism
    Secure payment HTZ

    eu logo
    Hamag Bicro logo

    All rights reserved © 2025